Lijekovi su neophodni za pacijente s kardiovaskularnim bolestima.
U nastavku pronađite odgovore na često postavljena pitanja u vezi sa ovom bolesti da biste mogli uzimati svoje lijekove na najefikasniji način.
Šta trebam učiniti ako mi se javi neželjena reakcija na lijek?
Svaki lijek može imati neželjene reakcije.
Nećete biti iznenađeni ako pitate svog ljekara ili farmaceuta o potencijalnim neželjenim reakcijama na lijek i pročitate uputstvo za pacijenta koji se nalazi u ambalaži lijeka.
Ako iskusite bilo kakav neželjeni znak, simptom ili bolest vremenski povezan sa primjenom lijeka, važno je da se posavjetujete sa ljekarom i prijavite neželjenu reakciju na lijek.
Prije nego što poduzmete određene korake, posavjetujte se sa vašim ljekarom, jer u nekim slučajevima npr. prekid terapije može dovesti do ozbiljnijih problema od same neželjene reakcije. To se mora razmotriti za svakog pacijenta pojedinačno. Vaš ljekar vam može prilagoditi dozu ili vam može propisati drugi lijek koji možda neće uzrokovati taj problem.
Djeluje li moj lijek?
Postoje redovni pregledi radi utvrđivanja djeluje li propisani lijek kako bi trebao, a postoje i vrste lijekova za koje su potrebna redovna testiranja krvi radi prilagođavanja terapije. Određeni lijekovi koji se koriste za liječenje kardiovaskularnih bolesti osmišljeni su sa ciljem sprečavanja teških događaja, npr. srčanog udara. Oni uključuju i lijekove sa acetilsalicilnom kiselinom. Međutim, možda nećete osjetiti direktan učinak takvih lijekova. Iako se djelotvornost npr. antihipertenziva može lako provjeriti jednostavnim mjerenjem krvnog pritiska, lijekovi koji se koriste za prevenciju nemaju odmah vidljive „rezultate”. Ipak, važno je da uzimate lijekove koji su vam propisani, jer iako možda nećete prepoznati učinak, oni su djelotvorni za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti i doprinose dugovječnosti.
Kako mogu razlikovati svoje lijekove?
Postoje mnogi lijekovi za liječenje specifičnih vrsta kardiovaskularnih bolesti, a oni se mogu svrstati u nekoliko glavnih kategorija, u takozvane grupe aktivnih supstanci. Lijekovi u istoj kategoriji djeluju na sličan ili isti način, ali njihovi učinci mogu biti različiti, pa nije svejedno koji ćete lijek uzeti (kompatibilnost s drugim lijekovima, jačina, veličina pakiranja). Svakako, u zavisnosti o kojem farmaceutskom obliku se radi, u prepoznavanju vam mogu pomoći boja, oblik, kao i specifični natpisi koji se nalaze npr. na tabletama, i obratite pažnju na naziv aktivne supstance lijeka koji vam je propisan kako ne biste uzeli pogrešan lijek.
Mogu li tokom liječenja uzimati druge lijekove ili medicinske proizvode koji se izdaju bez recepta?
Bez obzira na to imate li glavobolju, gripu ili prehladu, prije uzimanja bilo kojeg lijeka za koji nije potreban recept pažljivo pročitajte uputstvo za pacijenta i posavjetujte se s ljekarom ili farmaceutom da biste utvrdili da li je taj proizvod moguće sigurno uzimati zajedno s lijekovima koje već koristite, ili kako da na pravilan način uzimate vaše lijekove.
Bilje, vitamini i dodaci prehrani mogu biti korisni, ali nikad ne mogu zamijeniti propisane lijekove za srce. U određenim slučajevima, oni mogu uticati na mehanizam djelovanja propisanih lijekova i mogu uticati na njihovu efikasnost. Postoji mnogo proizvoda koji nisu ispitani kliničkim studijama, što znači da nema dostupnih podataka o njihovoj istovremenoj primjeni s drugim lijekovima. Osim toga, koncentracija aktivne supstance može varirati zavisno od proizvođača, u slučaju nestandardiziranih proizvoda, što ima negativan učinak na tačnost doze koja vam je potrebna i može biti štetno po vaše zdravlje. Uvijek se posavjetujte sa ljekarom prije uzimanja takvih proizvoda.
Mogu li uzimati lijekove ako sam trudna?
Trudnice i dojilje ne smiju uzimati određene vrste lijekova. Ako trebaju uzimati lijekove za probleme sa srcem, hipertenziju ili visoki nivo holesterola, ljekar mora pažljivo razmotriti rizik koji taj lijek predstavlja za majku i fetus i odlučiti koji je lijek najsigurniji u određenoj situaciji i periodu trudnoće. Prije uzimanja bilo kakvih lijekova, uključujući i lijekove koji se izdaju bez recepta, posavjetujte se sa vašim ljekarom ili ginekologom.
Mogu li dati dio svog lijeka drugoj osobi?
Svaka osoba koja ima oboljenje srca treba različite vrste lijekova ili različite aktivne supstance u različitim dozama u zavisnosti od tipa i stadija bolesti, tako da svoj lijek ne možete dati nekome drugom jer može biti štetan za zdravlje te osobe.
Kako da čuvam svojem lijekove?
Kod svakog lijeka su propisani i optimalni uslovi čuvanja tog lijeka. Većina lijekova se mora čuvati na hladnom i suvom mjestu, zaštićenom od svjetlosti, tako da topla i vlažna kuhinja ili kupaonica nisu idealna mjesta. Ne stavljajte ih pored prozora, direktno izloženi sunčevoj svjetlosti i ne ostavljajte ih u automobilu, jer se takva mjesta mogu brzo ugrijati. Držite ih npr. u ladici noćnog ormarića. Pazite da nikada ne ostavljate lijekove bez nadzora i držite ih izvan dohvata djece i kućnih ljubimaca. Pročitajte uputstvo za pacijenta koji se nalazi u pakovanju lijeka, kako bi saznali kako da čuvate vaš lijek. I ne zaboravite da provjerite rok trajanja lijekova, koji se nalazi na ambalaži.
Ako je to moguće, ostavite lijek u originalnoj ambalaži: tako ćete zaštititi tabletu ili kapsulu i lakše ćete pratiti koliko ste ih uzeli. Nikada ne uzimajte lijek ako su se promijenili boja, tekstura ili miris. Nikada ne uzimajte lijek ako mu je istekao rok trajanja.
Koja je razlika između originalnih i generičkih lijekova?
Važno je znati da farmaceutska istraživanja provode takozvani inovativni proizvođači. Razvoj novih molekula uključuje dugotrajan i skup proces istraživanja. Nakon toga moguće je patentirati novu aktivnu supstancu i tek tada može započeti procedura odobrenja za stavljanje lijeka u promet. Nakon toga su te molekule određeno vrijeme zaštićene patentom, što znači da ih može proizvesti samo proizvođač koji ih je izumio. Kada patent istekne, i druge kompanije mogu proizvoditi aktivnu supstancu. To nazivamo generičkim lijekom. To znači da zavisno od mišljenja vašeg ljekara i vaših afiniteta, aktivna supstanca koja se preporučuje za vaše liječenje možete dobiti u obliku nekoliko lijekova koje proizvode i distribuiraju različiti proizvođači. Preporučujemo da prilikom odabira lijeka poslušate savjet svog ljekara ili farmaceuta, oni imaju dostupne informacije o kliničkim ispitivanjima lijekova sa odgovarajućom aktivnom supstancom i o troškovima terapije te vam mogu preporučiti lijek koji je najbolji za vas.
Author:
Rozgonyi Sarolta
Povezani članci:
ASPIRIN protect 100 mg gastrorezistentne tablete se preporučuju za smanjenje rizika od prvog srčanog udara kod osoba sa kardiovaskularnim faktorima rizika (kao što su šećerna bolest, hiperlipidemija , povišeni krvni pritisak, gojaznost , pušenje, starost).
Lijek se izdaje bez recepta i sadrži acetilsalicilnu kiselinu.
Bayer d.o.o. Sarajevo; Trg solidarnosti 2A, 71000 Sarajevo; Bosna i Hercegovina
Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.