Može li hladno vrijeme negativno uticati na zdravlje srca?

Može li hladno vrijeme negativno uticati na zdravlje srca?

Na zdravlje pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima mogu uticati i ekstremni vremenski uslovi.(5) Iz perspektive zdravlja srca, moglo bi se pomisliti da bi toplotni talasi mogli biti naporniji. Međutim, kliničke studije pokazuju da se u hladnim danima povećava rizik od angine pektoris (bol u grudima uzrokovan smanjenim dotokom krvi u srčane mišiće) i srčanog udara.(2,3)

Na ovu temu sprovedeno je nekoliko studija; na primjer, finska studija je otkrila vezu između produženih perioda hladnog vremena i rizika od iznenadne srčane smrti, posebno kod osoba s koronarnom bolešću srca.(1) Povezanost između hladnog vremena i povećanog rizika od infarkta miokarda također je prikazana u velikoj litvanskoj studiji.(4) Publikacija o ovoj studiji ističe da se pacijenti sa kardiovaskularnim faktorima rizika smatraju rizičnom grupom u smislu veze između hladnog vremena i srčanih događaja.(4)

Zimski pejzaž sa snježnim borovima

Osim toga, veliko istraživanje provedeno u Engleskoj i Walesu pokazalo je da su stariji ljudi i oni s koronarnom bolešću srca podložniji efektima niskih temperatura na zdravlje. Dodatni značaj ove studije je u tome što je utvrđeno da su osobe koje uzimaju aspirin manje izložene riziku u poređenju sa osobama koje ne uzimaju aspirin.(8)

Objašnjenje ove korelacije je da tijelo, tačnije nervni sistem, na pad temperature reaguje na specifičan način: sužavanjem krvnih sudova pokušava smanjiti gubitak toplote. Vazokonstrikcija se javlja ne samo u distalnim dijelovima tijela, kao što su krvni sudovi blizu površine kože, već i u koronarnim arterijama koje opskrbljuju srce. Ove promjene izazivaju prekomjeran stres u prethodno uravnoteženom cirkulatornom sistemu. Protok krvi kroz krvne sudove se smanjuje, a samim tim i dotok krvi u organe postaje lošiji, dok krvni pritisak raste. Pored gore navedenih mehanizama, moguće je da se povećaju opterećenje srca i viskozitet krvi (unutrašnje trenje), što dodatno povećava rizik od infarkta miokarda kod pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima.(1, 6, 7, 8)

Doktor u bijelom ogrtaču sa stetoskopom oko vrata koji drži crveno plastično srce

Šta možete učiniti da spriječite posljedice hladnoće ukoliko sumnjate ili ako već imate kardiovaskularno oboljenje?

  • Dijagnoza : obavite pregled što je prije moguće ako sumnjate na kardiovaskularnu bolest.
  • Prevencija i upravljanje:
    • Ako je poznato da imate kardiovaskularnu bolest, pridržavajte se savjeta ljekara o načinu života i uzimanju lijekova.(1)
    • U teškim zimskim vremenskim uslovima zaštitite se od hladnoće: oblačite se toplo i slojevito, nosite kapu, šal, rukavice i odgovarajuću obuću, napravite pauzu tokom fizičkog napora na hladnoći (npr. lopatanje snijega), potražite savjet ljekara ukoliko imate simptome koji upozoravaju na srčani udar, te izbjegavajte konzumaciju alkohola nakon fizičkog napora.(2)

Veszal Bidzsari, medicinski savjetnik, Bayer Mađarska Kft.
Ovaj članak je izrađen po narudžbi Bayer Mađarska Kft., distributer Aspirin Protect.

Reference:

Povezani članci:

ASPIRIN protect 100 mg gastrorezistentne tablete se preporučuju za smanjenje rizika od prvog srčanog udara kod osoba sa kardiovaskularnim faktorima rizika (kao što su šećerna bolest, hiperlipidemija , povišeni krvni pritisak, gojaznost , pušenje, starost).

Lijek se izdaje bez recepta i sadrži acetilsalicilnu kiselinu.

Bayer d.o.o. Sarajevo; Trg solidarnosti 2A, 71000 Sarajevo; Bosna i Hercegovina

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.