Zašto biste trebali smanjiti unos soli?

Zašto biste trebali smanjiti unos soli?

Poveznica između unosa soli i hipertenzije

Upozorenje „ne stavljaj toliko soli u hranu, nije zdravo” se vjerovatno čulo na svim nedjeljnim porodičnim večerama. Jesmo li svjesni uticaja soli na naše zdravlje i zašto je najbolje da smanjimo unos soli?

 

Sveobuhvatna studija je potvrdila poveznicu između unosa soli i hipertenzije. Također postoji poveznica između unosa soli i količine soli (natrija) koja se eliminira kroz urin, što zauzvrat utiče na sistolni  i dijastolni  krvni pritisak . Analiza podataka studije pokazuje da prag za unos natrija koji dovodi do povećanja krvnog pritiska iznosi 2,3 g dnevno, što je oko 5 g soli dnevno. (U literaturi se koriste dva pojma: natrij i so, ili natrijev hlorid=NaCl; 1 g natrija je ekvivalentan 2,5 g kuhinjske soli).(2) Istraživač specijaliziran za ovo područje (Kaplan) kaže da unos natrija koji je veći od onoga što ljudsko tijelo može podnijeti ima odlučujuću ulogu u razvoju hipertenzije. To bi također moglo biti zbog zatajenja bubrega radi eliminisanja viška soli iz organizma.(2)

Studija je također pokazala da prekomjerni unos natrija ili soli nije samo ključni faktor rizika za hipertenziju, već i za koronarnu bolest i moždani udar .(2)

tegla soli

Hoće li smanjeni unos soli sniziti krvni pritisak?

Dobra vijest je da, kao što već dugo znamo, smanjenje konzumacije soli snižava krvni pritisak, što ima povoljan učinak na dugoročni rizik od kardiovaskularnih događaja.(4)

Nekoliko studija (uključujući Kempnerovu iz 1940.-ih) je potvrdilo da kao dio liječenja hipertoničnih pacijenata, ishrana s niskim udjelom natrija ima povoljan učinak na snižavanje krvnog pritiska.

Konzumacija soli, prehrambene navike i preporučeni unos soli

Zbog promjene prehrambenih navika, visok unos soli je raširen u bogatim društvima i izvor je brojnih bolesti savremenog doba.(3)

Naše tijelo treba samo male količine natrija kako bi održavalo  svoje fiziološke procese. Globalno je prosječan unos natrija 3,95 g dnevno. To odgovara unosu soli od oko 9,8 g dnevno, što je mnogo više od ograničenja koja preporučuju ljekari.(3) Prosječan globalni dnevni unos soli od 9,8 g otprilike odgovara jednoj čajnoj kašičici soli. Šokantna je i sama pomisao da konzumiramo tolike količine svaki dan. To je posebno iznenađujuće kada se posmatra u kontekstu činjenice da prehrambene preporuke usvojene na 8. mađarskoj konferenciji o kardiovaskularnom konsenzusu predlažu dnevni unos soli manji od 5 g, što je malo više od polovine ove količine. Šta možemo uraditi da bismo koristili manje soli bez osjećaja da naša hrana ima lošiji ukus? Preporuke predlažu korištenje više drugih začina.(1)

Smanjenje soli dodane prerađenoj hrani tokom proizvodnje (koja je izvor 75% unosa natrija) bi bio logičan način za postizanje benefita prehrane s umjerenom količinom soli. Najbolje je provjeriti deklaracije na hrani: količina natrija je navedena na popisu sastojaka. Izbjegavanje konzumacije prerađene hrane koja sadrži više od 400 mg natrija po porciji je dobar korak za pacijente ka njihovom cilju niskog unosa natrija.(5) Još jedan vrlo koristan savjet je jesti manje prerađene hrane i smanjiti količinu soli pri kuhanju kod kuće. Ovdje najbolje funkcioniše postepen pristup. Sljedeći savjeti mogu biti korisni:

  • Postepeno smanjite količinu soli koja se koristi u kuhanju. Svaki put dodajte samo prstohvat soli manje u supu, a umjesto toga dodajte dodatni češanj bijelog luka. Nastavite postepeno smanjivati dodavanje soli dok ne smanjite količinu na željenu stopu od gotovo 50%.
  • Maknite solanik  sa stola tako da ne dolazite u iskušenje.

  • Prestanite s navikom dodavanja soli u gotovu hranu bez da je prvo probate.

  • Nabavite nove i interesantne začine. Ako žudite za više soli, umjesto toga upotrijebite razne začine kako biste dobili intenzivne okuse i obratite pažnju na to kako Vaše jelo postaje zanimljivije.

  • Trgovine također nude razne vrste morske soli. One često imaju manje intenzivan okus od kuhinjske soli i sadrže mnogo dodatnih spojeva, ali suprotno općem mišljenju, nemaju niži udio natrija. Kuhinjska sol također sadrži oko 40% natrija.(6)

  • Pretražite naše recepte za inspiraciju da kreirate zdrava jela sa manje soli.

Ukratko: kliničke studije potvrđuju važnost smanjenja unosa natrija u prehrani za snižavanje krvnog pritiska, a time i za prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Smanjenje unosa natrija u ishrani je kompleksan zadatak koji zahtijeva posebnu pažnju, ali s obzirom na dugoročne prednosti koje ima, važano je postići ovaj cilj te ga uvrstiti u svoj način života.

raznih začina

Šta možete učiniti da održite zdravlje svog srca?

  1. Kontrolišite dnevni unos soli.
  2. Redovno mjerite svoj krvni pritisak. Mjerenjem krvnog pritiska možete vidjeti da li Vaši napori da smanjite konzumaciju soli daju rezultate. Također možete utvrditi imate li hipertenziju, a redovno mjerenje krvnog pritiska je također važno za praćenje učinka bilo kojeg lijeka koji koristite. Ako Vaš krvni pritisak premašuje 140/90 mmHG, posavjetujte se s ljekarom.
  3. Ako Vam je poznato da imate kardiovaskularnu bolest, slijedite savjet ljekara o promjenama u načinu života i lijekovima.


PP-PF-CAR-BA-0060-5
09 Maj 2022

Reference:

Povezani članci:

ASPIRIN protect 100 mg gastrorezistentne tablete se preporučuju za smanjenje rizika od prvog srčanog udara kod osoba sa kardiovaskularnim faktorima rizika (kao što su šećerna bolest, hiperlipidemija , povišeni krvni pritisak, gojaznost , pušenje, starost).

Lijek se izdaje bez recepta i sadrži acetilsalicilnu kiselinu.

Bayer d.o.o. Sarajevo; Trg solidarnosti 2A, 71000 Sarajevo; Bosna i Hercegovina

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.