Bolesti srca i putovanja
Mnogi ljudi s raznim srčanim bolestima i problemima planiraju svoj ljetni odmor u inostranstvu. Uz malo planiranja i priprema, putovanja za njih mogu biti sasvim sigurna.
Prije planiranog putovanja važno je posavjetovati se s ljekarom.
Odgodite svoje putovanje u sljedećim situacijama:
- ako osjetite akutnu bol u prsima, srčanu insuficijenciju, aritmiju ili druge slične simptome, čak i u mirovanju ili kod minimalnog napora.
- ako ste imali srčani udar ili zastoj srčanog rada kao posljedicu srčanog u zadnje dvije sedmice prije puta ili u posljednjih osam sedmica
- za one koji imaju dijabetes problem je složeniji, pa se prilikom planiranja putovanja posavjetujte s ljekarom.(4)
Priprema za put
Ako u zadnje vrijeme niste išli na kontrolni pregled, prije polaska posjetite ljekara.
Time ne samo da ćete otkriti je li vaše stanje stabilno, nego će vam i ljekar dati važne potvrde povezane s vašim zdravljem.
- Zatražite od svog ljekara da vam da vašu medicinsku dokumentaciju i historiju bolesti, uključujući posljednje rezultate angiograma, koje trebate imati uz sebe tokom putovanja.
- Zapišite ime i podatke za kontakt od svojeg ljekara i kontakta za hitne slučajeve.
- Uvijek sa sobom nosite spisak svih lijekova koje uzimate (uključujući nazive i propisane doze).
- Obavezno sa sobom na put ponesite dovoljno lijekova. Neka vam ljekar propiše više lijekova unaprijed, ako je to potrebno. Uzmite dodatnu zalihu lijekova za putovanje, u slučaju da izgubite količinu koja je dovoljna za nekoliko dana.
- Držite lijekove u originalnoj ambalaži da biste pojednostavili prolazak kroz carinu i pomogli lokalnom ljekaru ako će vas eventualno liječiti dok ste u inostranstvu.
- Držite svoje lijekove u torbi koju nosite sa sobom da vam ne bi ponestalo u slučaju da se vaš prtljagu izgubi.
Putovanje avionom
Letenje obično ne predstavlja dodatni rizik za ljude s bolestima srca.(4) Prema riječima specijalista, ako se možete popeti stepenicama do aviona bez zastajanja da odmorite ili možete hodati 100 metara bržim tempom bez da osjetite nedostatak daha ili stezanje u prsima, letenje vas ne treba zabrinjavati.
Budući da se let avionom odobrava samo osobama sa stabilnim oblikom bolesti srca, za vrijeme letova rijetko dolazi do većih problema. Umiruje i činjenica da velika većina aerodroma opremljena defibrilatorima, pa čak i neki avioni.
S vremena na vrijeme kruže glasine da bi letenje moglo uticati na pejsmejkere, ali ne postoje uvjerljivi dokazi koji bi to potvrdili. Budući da mogu aktivirati alarm na sigurnosnim prolazima na aerodromu, trebali biste obavijestiti uposlenike na aerodromu da imate medicinski implantat.(5)
Najveći rizik od leta za ljude s bolesti srca su krvni ugrušci. Tokom dugih letova, rub sjedala može stisnuti vene ispod stražnje strane koljena, posebno kod osoba s prekomjernom težinom, što dovodi od smanjenog protoka krvi. Ako se odvoje, krvni ugrušci mogu blokirati manje krvne žile i tako uzrokovati infarkt, moždani udar i plućnu emboliju. Osim loše cirkulacije, i niska vlažnost zraka u avionu može doprinijeti stvaranju ugrušaka zbog dehidracije, što može uticati na viskoznost krvi. Atmosferski pritisak također je niži unutar aviona. Nivo kiseonika u njemu odgovara nadmorskim visinama od 2 do 3 hiljade metara, što uzrokuje oslobađanje koagulanata u krvotoku i napreže srce.(1,2,6)
Stoga su poboljšanje cirkulacije i hidratacija najefikasniji načini za sprečavanje infarkta srca i moždanog udara tokom leta.
- Pokušajte dobiti sjedalo sa više prostora za noge. Ako ranije stanete u red za prijavu (ili se prijavite putem interneta), vjerovatno ćete uspjeti dobiti udobnija sjedišta.
- Krećite se i ispružite noge svakih trideset minuta. Kad je to moguće, ustanite i prošetajte po prolazu.
- Nosite široku i udobnu odjeću. Nosite obuću koja se lako skida.
- Za vrijeme leta ne pijte alkohol jer on povećava dehidraciju.
- Ne zaboravite unositi tečnost, po mogućnosti vodu.
- U nekim slučajevima razmislite o nošenju kompresijskih čarapa.
Izbjegavajte letenje ako...
- ste imali srčani udar u zadnje dvije sedmice
- vam je u posljednje dvije sedmice ugrađen stent koronarnih arterija
- ste u zadnje dvije do šest sedmice imali operaciju premoštenja koronarnih arterija (u slučaju plućnih komplikacija više od tri sedmice)
- imate nestabilnu anginu, nekontrolirane aritmije ili historiju naglog zastoja srca.(3,4)
Pacijenti sa pejsmejkerima i defibrilatorima
- Pejsmejkeri i srčani defibrilatori su osjetljivi na smetnje koje može uzrokovati elektromagnetno zračenje, u prisustvu jakog električnog ili magnetnog polja. Moderni uređaji su dobro zaštićeni od elektromagnetnog zračenja.
- Putnicima se treba savjetovati da prolaze kroz uređaj za detekciju metala normalnim tempom, te da se ne zadržavaju u blizini ovih uređaja. Svakako trebaju upozoriti uposlenike aerodroma o prisustvu ovih uređaja, jer metalno kućište može aktivirati alarm.
- Dosadašnji podaci ukazuju da rizik od značajnog elektromagnetnog zračenja koji može uticati na pejsmejkere ili srčane defibrilatore je minimalno u avionima.
Alternative letenju
Ako morate odustati od letenja, pokušajte odabrati destinaciju koja vam je bliža i do koje možete doći autom, autobusom ili vozom. Ovaj posljednji način prijevoza nudi daleko više mogućnosti za kretanje. Atmosferski pritisak i količina kiseonika također ne predstavljaju nikakav problem, tako da smanjuje opasnosti od stvaranja ugruška i duboke venske tromboze.
Osiguranje
Čak i ako ste sasvim zdravi, dobra je ideja pripremiti se za neočekivane događaje tokom puta u inostranstvo. Nesreće se mogu dogoditi bilo kada, a troškovi medicinske njege mogu biti iznimno visoki ako ih morate sami snositi. Saznajte više informacija od različitih osiguravajućih kuća o mogućnostima koje su vam na raspolaganju za putno osiguranje ako imate bolest srce.
Nakon što sve organizirate i ljekar vam odobri putovanje, spremni ste!
Uživajte u putovanju!
Reference:
- (1) American Heart Association. Travel and Heart Disease. Available at: https://www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease/travel-and-heart-disease [accessed 30 June 2020] Return to content
- (2) Joy M. Cardiovascular disease and airline travel. Heart. 2007;93(12):1507-1509. doi:10.1136/hrt.2007.134247. Return to content
- (3) David Smith 1, William Toff, Michael Joy, et al. Fitness to fly for passengers with cardiovascular disease. Heart 2010 Aug;96 Suppl 2:ii1-16 Return to content
- (4) Medical conditions and pregnancy; Available at: https://www.britishairways.com/en-gb/information/travel-assistance/medical-conditions-and-pregnancy [Accessed September 07, 2020] Return to content
- (5) Flying with a Pacemaker or Other Implanted Device; Available at: https://tripprep.com/library/cardiovascular-disease-and-air-travel/traveler-summary#flying-with-a-pacemaker-or-other-implanted-device [Accessed September 07, 2020] Return to content
- (6) Activation of coagulation system during air travel: a crossover study Available at: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673606683396?via%3Dihub [Accessed September 07, 2020] Return to content
Povezani članci:
ASPIRIN protect 100 mg gastrorezistentne tablete se preporučuju za smanjenje rizika od prvog srčanog udara kod osoba sa kardiovaskularnim faktorima rizika (kao što su šećerna bolest, hiperlipidemija , povišeni krvni pritisak, gojaznost , pušenje, starost).
Lijek se izdaje bez recepta i sadrži acetilsalicilnu kiselinu.
Bayer d.o.o. Sarajevo; Trg solidarnosti 2A, 71000 Sarajevo; Bosna i Hercegovina
Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.