starija dama koja neispavana leži u krevetu

Može li kvalitet i vrijeme spavanja uticati na naše kardiovaskularno zdravlje?

U prošlosti je odgovor na pitanje da li postoji korelacija između dužine trajanja spavanja i razvoja kardiovaskularnih bolesti bio fokus velikog broja istraživanja. Ali veza između vremena spavanja i kardiovaskularnih bolesti je do sada bilo nedovoljno istraženo područje. Sažetak u nastavku pokazuje da nije važno samo koliko dugo spavate, nego i kada spavate. Poboljšajte svoje navike spavanja kako biste smanjili rizik od koronarne bolesti srca i moždanog udara.

Koji su to obrasci spavanja, koji mogu povećati kardiovaskularni rizik?

Kardiovaskularne bolesti, uključujući koronarno oboljenje srca i moždani udar , su vodeći uzroci smrti u svijetu. Nedavna istraživanja pokazuju da nezdrave navike spavanja mogu imati ulogu u razvoju kardiovaskularnih bolesti. Šta bi to konkretno značilo?

  • dužina trajanja spavanja je prekratka ili preduga,
  • kasni kronotip (tip osobe „noćna sova“ koja se kasno budi i kasno zaspi),
  • nesanica,
  • hrkanje i
  • pretjerana dnevna pospanost.

 

Ovi faktori mogu povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti za 10% do 40% (4).

 

starija dama koja neispavana leži u krevetu

Zašto treba obratiti pažnju na početak spavanja?

Rezultati studije u UK, provedene između 2006. i 2010. godine na 88.000 odraslih osoba, sugerišu da, pored kvaliteta i trajanja spavanja, početak spavanja također može imati ulogu u razvoju kardiovaskularnih bolesti, naročito kod žena (1,2).

 

Šta objašnjava ovu korelaciju?

 

Generalno je poznato da naše tijelo ima 24-satni biološki sat, koji se naziva "cirkadijalni ritam", a koji pomaže da se regulira naše fizičko i mentalno funkcionisanje. Istraživanja pokazuju da rani ili kasni odlazak na spavanje može poremetiti tjelesni biološki sat, što može imati negativne posljedice po kardiovaskularno zdravlje (1,2).

 

Rezultati studije su pokazali da, u usporedbi s početkom spavanja između 22:00 i 23:00 sata, osobe koje odlaze na spavanje ranije ili kasnije od tog vremena mogu imati i do 25% povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti. Analiza je također pokazala da za žene početak spavanja može imati veći uticaj na njihovo kardiovaskularno zdravlje (1,2).

 

Zašto je kvalitet spavanja važan za osobe s nasljednom predispozicijom za kardiovaskularne bolesti?

Nasljedna predispozicija također igra ulogu u razvijanju kardiovaskularnih bolesti. Osobe s ovakvim stanjima u svojim porodicama bi trebale obratiti pažnju na količinu i kvalitet svog sna.

 

Još jedna britanska studija je imala za cilj pokazati vezu između karakteristika spavanja i genetske predispozicije za kardiovaskularne bolesti (3,4). Studija je uključila 385.292 učesnika bez kardiovaskularnih bolesti čije su navike spavanja istraživači procijenili pomoću upitnika koje su sami ispunili. Na osnovu njihovih odgovora, učesnici su grupirani prema kvalitetu spavanja (3,4).

 

Nakon prosječnog praćenja od 8,5 godina, utvrđeno je da je rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti smanjen pomoću navika zdravog spavanja. Ljudi s najzdravijim navikama spavanja su bili gotovo 35% manje skloni kardiovaskularnim bolestima, koronarnim bolestima srca i moždanom udaru. Učesnici s visokim genetskim rizikom i lošim obrascima spavanja su imali najveći rizik od koronarne bolesti srca i moždanog udara. Imali su 2,5 puta veću vjerovatnoću za razvoj koronarne bolesti srca u usporedbi s osobama s niskim genetskim rizikom i zdravim obrascima spavanja (3,4).

 

Gore opisano istraživanje također pokazuje da postoji značajna korelacija između karakteristika spavanja i kardiovaskularnih događaja. Ovi nalazi upućuju na to da liječenje poremećaja spavanja može imati važnu ulogu u primarnoj prevenciji kardiovaskularnih bolesti, bez obzira na nasljednu predispoziciju pojedinca (4).

 

starija žena koja se ujutro budi opuštena

Šta možete učiniti da Vaše srce ostane zdravo?

  1. Osigurajte svom tijelu barem 7 do 8 sati neprekidnog sna da se oporavi.
  2. Svaki dan idite spavati u isto vrijeme, ne prekasno, i pokušajte ustati u isto vrijeme.
  3. Možda će biti potrebno nositi se sa stresom, a u tu svrhu možete potražiti stručnu pomoć.
  4. Ako dođe do trajnog poremećaja spavanja, trebate se obratiti ljekaru.
  5. Ako se sumnja na kardiovaskularnu bolest, zakažite pregled što je prije moguće.
  6. Ako bolujete od poznate kardiovaskularne bolesti, slijedite savjete ljekara o promjenama načina života i uzimanju lijekova.


Ovaj članak je napisao Bayer Hungária Kft., distributer lijeka Aspirin Protect.

 

Reference:

  • (1) https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Bedtime-linked-with-heart-health (2022.01.18) Return to content
  • (2) Nikbakhtian S.at al, European Heart Journal - Digital Health (2021) 2, 658–666 Return to content
  • (3) http://otszonline.hu/cikk/alvasminoseg_es_kardiovaszkularis_kockazat (2022.01.18) Return to content
  • (4) Fan M at al, European Heart Journal (2020) 41, 1182–1189 Return to content

Povezani članci:

ASPIRIN protect 100 mg gastrorezistentne tablete se preporučuju za smanjenje rizika od prvog srčanog udara kod osoba sa kardiovaskularnim faktorima rizika (kao što su šećerna bolest, hiperlipidemija , povišeni krvni pritisak, gojaznost , pušenje, starost).

Lijek se izdaje bez recepta i sadrži acetilsalicilnu kiselinu.

Bayer d.o.o. Sarajevo; Trg solidarnosti 2A, 71000 Sarajevo; Bosna i Hercegovina

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.