Više aktivnosti = sporije starenje

Više aktivnosti = sporije starenje

Ovo nevjerovatno otkriće rezultat je rada tima naučnika u Londonu pod vodstvom Lynn Cherkas nakon detaljne analize životnog stila i DNK-a 1200 identičnih blizanaca.

Više aktivnosti = sporije starenje

Istraživači sa univerziteta King's College otkrili su značajne razlike između blizanaca nakon analize fizičke aktivnosti učesnika s prosječnom starosti od 49 godina. Krajevi hromozoma (takozvani telomeri) kod blizanaca koji su se bavili redovnom tjelovježbom bili su u prosjeku 200 nukleotida (jedinica DNK) duži u odnosu na genetski identične braće i sestre koji se nisu bavili fizičkim aktivnostima.(1)

(Područje telomera koje se nalazi na kraju ljudskih hromozoma skraćuje se tokom našeg života svaki put kada se ćelija podijeli. Ako telomeri postanu prekratki, naše se ćelije mogu prestati dijeliti ili čak odumrijeti. Stoga je dužina vaših telomera indikator koliko ste mladi ili stari na ćelijskom nivou).(3)

Promatrajući proces skraćivanja DNK u laboratorijskim uslovima, istraživači su otkrili jasnu povezanost između povećane fizičke aktivnosti i sporijeg skraćivanja, što znači duži životni vijek ćelija i sporije starenje.

To bi također moglo objasniti zašto fizički aktivnije osobe ne samo da imaju nižu stopu gojaznosti, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa, već imaju i manje vidljivih znakova starenja od osoba koje vode sjedilački način života.

Uz vježbanje, postoji i nekoliko drugih faktora koji pridonose prevenciji bolesti srca, poput zdrave prehrane, načina života bez ovisnosti, a u nekim slučajevima i upotrebe lijekova. 

Aspirin® Protect je jedan od najpoznatijih lijekova u svijetu za prevenciju kardiovaskularnih bolesti, u koji se milioni ljudi već godinama pouzdaju. Redovno uzimanje ovog lijeka nakon individualne procjene kod visokorizičnih pacijenata i pacijenata sa već postojećim kardiovaskularnim oboljenjem, dokazano smanjuje rizik od infarkta i moždanog udara. Ima jednostavan mehanizam djelovanja. Trombociti su važan dio krvi i njihova funkcija je da se grupiraju i tako formiraju krvni ugrušak za zaustavljanje krvarenja pri oštećenju krvne žile. No, kod ateroskleroze trombociti se skupljaju čak i kad ne bi trebali te blokiraju važne krvne žile. Acetilsalicilna kiselina, aktivni sastojak lijeka Aspirin® Protect pomaže u sprečavanju abnormalnog nakupljanja trombocita, čime se sprečava stvaranje krvnih ugrušaka koji bi mogli suziti ili blokirati krvne žile.(2)

 

Reference:

  • (1) Cherkas LF, Hunkin JL, Kato BS, et al. The association between physical activity in leisure time and leukocyte telomere length. Arch Intern Med. 2008;168(2):154-158. doi:10.1001/archinternmed.2007.39. Return to content
  • (2) Bayer d.o.o. Sarajevo. Aspirin Protect Uputstvo za pacijenta. 2019. Available at: http://lijekovi.almbih.gov.ba:8090/SpisakLijekova.aspx [accessed 8 June 2020]. Return to content
  • (3) What is a telomere?, Available at https://www.yourgenome.org/facts/what-is-a-telomere [Accessed August 25, 2020] Return to content

Povezani članci:

ASPIRIN protect 100 mg gastrorezistentne tablete se preporučuju za smanjenje rizika od prvog srčanog udara kod osoba sa kardiovaskularnim faktorima rizika (kao što su šećerna bolest, hiperlipidemija , povišeni krvni pritisak, gojaznost , pušenje, starost).

Lijek se izdaje bez recepta i sadrži acetilsalicilnu kiselinu.

Bayer d.o.o. Sarajevo; Trg solidarnosti 2A, 71000 Sarajevo; Bosna i Hercegovina

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.